Proste zęby to nie tylko ładny uśmiech. Dzięki prostym zębom można znacznie lepiej zadbać o czystość jamy ustnej. Korzystanie z usług ortodontycznych jest coraz bardziej popularne. Ortodonta to specjalista z zakresu stomatologii, który zajmuje się korygowaniem wad zgryzu.

Aparaty bezligaturowe i z przezroczystymi nakładkami

znany ortodonta w RzeszowieAby wyprostować zęby, stosuje się specjalne aparaty. Najpierw konieczna jest jednak wizyta w gabinecie ortodontycznym, by omówić wszelkie szczegóły. Ortodonta na pewno będzie potrzebował zdjęcia pantomograficznego, czyli zdjęcia rentgenowskiego obu łuków zębowych. Ortodonta może zaproponować różne aparaty nazębne – wiele zależy od tego, w jakim stanie jest uzębienie. Przed założeniem aparatu nazębnego konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów, by w czasie noszenia aparatu nie było żadnych dodatkowych problemów. Z pewnością znany ortodonta w Rzeszowie zaproponuje jeden z dwóch rodzajów aparatów. Może to być aparat ruchomy, który jest zdejmowany przez pacjenta lub też aparat stały, którego nie da się zdjąć w trakcie leczenia. Pierwsze dni noszenia aparatu nazębnego mogą być trudne, bo jest to ciało obce, które znajduje się w jamie ustnej. Po kilku dniach pacjent przyzwyczaja się do aparatu i praktycznie go nie czuje. Częściej stosowane są aparaty stałe, które można podzielić na różne rodzaje. Wśród nich znajdują się m.in. klasyczne aparaty. Te posiadają zamki metalowe, ceramiczne lub droższe zamki kryształowe. Coraz bardziej popularne stają się też aparaty bezligaturowe.

Jeśli komuś zależy na tym, by aparat był jak najmniej widoczny, to może poprosić o zastosowanie aparatu w postaci przezroczystych nakładek. Ostatnim etapem leczenia ortodontycznego jest retencja, która polega na podtrzymywaniu efektów noszenia aparatu. Tu również można wyróżnić retencję stałą i ruchomą.

O autorze: Gabriela Kot