Częstym błędem, który popełniają ludzie wybierając się w góry jest sportowe obuwie. Nawet najbardziej dopasowany but może nie być dobrym wyborem, jeśli nie jest przystosowany w góry. Buty górskie są zupełnie inne, niż obuwie sportowe. Halówki lub trampki warto zostawić do gry w siatkówkę, a wybierając się na pieszą wędrówkę zainwestować w porządne i bezpieczne obuwie.

Jakie buty do wędrówek po górach?

buty do wędrówek górskichPrzede wszystkim obuwie górskie musi sięgać powyżej kostki. Buty do wędrówek górskich powinny stabilizować stopę, ponieważ w przypadku poślizgnięcia się na kamieniu nic nie grozi naszej kostce. Będziemy mogli iść dalej. Nawet się nie przewrócimy. Ważna jest także antypoślizgowa podeszwa. Nawet na bieszczadzkich podejściach można się poślizgnąć, a lepiej tego unikać na dużych wysokościach. But powinien być w miarę gruby. Nie zapominajmy, że w górach często żyją węże, dlatego warto jest uważać. Mimo tego przyda się wentylacja. Otwory lub siateczka może znajdować się za piętą. Często w butach znajdują się żelowe wkładki, zwłaszcza w miejscu, w którym czubki palców dotykają materiału. Jest to bardzo dobre, ponieważ podczas zejścia nie trzeba ich zginać. Posiadając te wkładki w butach górskich zejście będzie bardzo przyjemne. Mowa oczywiście o obuwiu, które nadaje się do pieszych wędrówek po Bieszczadach, Tatrach i całych Karpatach. 

Z takim obuwiem możesz być pewien, że Twoja stopa jest zabezpieczona tak, jak należy. Tylko z dobrym obuwiem jest szansa na komfort podczas drogi. Będąc w górach chcemy podziwiać pejzaże, a nie odczuwać ból stopy. Przed wyjazdem odwiedź sklep sportowy, wybierz dopasowane obuwie oraz poświęć pół godziny dziennie przez dwa tygodnie na chodzenie w tych butach. Dopasujesz je tak, że spełnią się w każdych warunkach.

O autorze: Wiktor Wilk