Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych i innych budynków decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że fotoogniwa produkują prąd stały. Nie jest to prąd, z którego można korzystać z gospodarstwie domowym.

Zamiana prądu stałego na prąd przemienny przez falownik

inwertery cenaAby energia elektryczna mogła być wykorzystywana do zasilania domowych urządzeń, trzeba zamienić prąd elektryczny stały w prąd przemienny. Do tego konieczne jest zainstalowanie specjalnych inwerterów. Są to niewielkie urządzenia, których zadaniem jest zamiana prądu stałego w prąd przemienny. W gospodarstwie domowym wykorzystywany jest prąd posiadający napięcie nominalne 230V. Częstotliwość takiego prądu elektrycznego wynosi 50 Hz. Inwertery nazywane są również falownikami. Jeśli chodzi o inwertery cena, to na rynku dostępne są różne urządzenia. Można kupić inwerter już za 800 zł, a są też takie, które kosztują 8 tysięcy zł. Dobry inwerter można nabyć za ok. 2 tys. zł. Inwerter nie może zawodzić, musi być funkcjonalny. Tylko wtedy możliwa będzie obsługa modułów fotowoltaicznych, które umieszczane są zazwyczaj na dachach budynków. Przed zakupem inwertera warto sprawdzić, jaka jest jego sprawność. Sprawność falownika oznacza, ile energii zostanie zamienionej z prądu stałego na prąd przemienny, a jakie będą straty w trakcie tej zamiany.

Wiadomo, że im mniejsze straty, tym większa zamiana energii, a tym samym większa sprawność falownika. Informacje dotyczące sprawności inwerterów znaleźć można na kartach katalogowych. Trzeba też sprawdzić, jaka jest moc wejściowa i wyjściowa inwertera. Im mniejsza moc, tym mniejsza sprawność falownika. Ogólnie falowniki można podzielić na 2 rodzaje. Pierwszy to inwertery sieciowe, czyli takie, które współpracują z siecią. Są też inwertery niewspółpracujące z siecią.

O autorze: Łukasz Adamczyk