Jednym z podstawowych elementów układów hydraulicznych są odpowiednie przewody. Aby dobrze spełniały one swoją funkcję, konieczny jest ich wybór pod kątem ich warunków roboczych, oraz przygotowanie do pełnienia ważnej funkcji przewodnika dla cieczy roboczej.

Elementy dobrego zakucia hydraulicznego

dobre zakucia hydrauliczneWęże stosowane w napędach hydraulicznych różnią się rozmiarem, długością, często też materiałem wykonania. Niewątpliwie jednak najważniejszym elementem przewodów stosowanych w tych układach napędowych są dobre zakucia hydrauliczne. Proces zakuwania przewodu polega na trwałym zamontowaniu na gumowym przewodzie odpowiedniej końcówki, tak zwanej zakuwki. Połączenie te uzyskuje się dzięki odpowiedniemu przygotowaniu przewodu do zakucia i zaciśnięciu kocówki na przewodzie. Pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać przed zakuciem przewodu jest przycięcie go do odpowiedniej długości po zakuciu węzą nie będzie to możliwe. Naste pnie, po lekkim nacięciu końcówki przewodu, należy włożyć końcówkę do węża, a całość zacisnąć przy pomocy prasy do węży hydraulicznych. W ten sposób otrzymujemy dobre zakucie przewodu. W całym procesie najważniejsze jest to, żeby zastosować odpowiedniej jakości zakuwki, gdyż to one są kluczowym elementem do utrzymania szczelności przewodu. Należy więc zaopatrzyć się w końcówki wykonane ze stali nierdzewnej oraz dodatkowo odporne na wpływ olejów czy smarów, jeżeli zakuty przewód chcemy wykorzystać w branży motoryzacyjnej czy chemicznej. Dobre zakucie przewodu hydraulicznego jest w stanie znacząco zwiększyć jego wytrzymałość i przedłużyć jego żywotność.

Jeżeli chcemy, aby nasze maszyny czy pojazdy, działające w oparciu o napęd hydrauliczny działały prawidłowo, konieczne jest stosowanie w ich konstrukcji sprawnych elementów. Ważne jest również kontrolowanie wszystkich elementów wchodzących w skład układu hydraulicznego.

O autorze: Maja Zalewska