Jeżeli przez całe życie zdrowo się odżywiamy i regularnie uprawiamy jakiś sport, to istnieją duże szanse, że będziemy się cieszyć dobrym zdrowiem do późnych lat. Pewne objawy towarzyszące starości mogą być niezależne od nas i ich nie wyeliminujemy. 

Jaką formę leczenia menopauzy wybrać? 

naturalne leczenie menopauzyKiedy przysadka mózgowa przestaje produkować hormony żeńskie, to następuje etap menopauzy. Jest ona okresem pomiędzy wiekiem prokreacyjnym, a czasem starzenia się. Jest ona stanem fizjologicznym, który trwale zatrzymuje cykl miesiączkowy. Od tej chwili kobieta nie może już zajść w ciążę. Rozpoczęcie klimakterium jest związane z nieprzyjemnymi objawami, które potrafią skutecznie utrudnić życie. Naturalne leczenie menopauzy ogranicza się do łagodzenie jej objawów, gdyż nie możemy jej skutecznie zatrzymać. Do najczęstszych objawów należy zaliczyć bóle głowy, nocne poty, huśtawki nastrojów, drażliwość i zaburzenia koncentracji, czy nawet nawracające zapalenie dróg moczowych. Oczywiście nie wszystkie objawy muszą się pojawić, bo jest to kwestia indywidualna, uwarunkowana genetycznie. Objawy menopauzy dotyczą całego ciała, a leczenie musi być wieloetapowe. Naturalne metody pomogą tylko na niektóre objawy takie jak bezsenność, czy uczucie gorąca. Najskuteczniejsza jest metoda farmakologiczna polegająca na doborze odpowiedniej terapii hormonalnej. Ponieważ niesie ona ze sobą ryzyko powikłań, to zawsze o jej zastosowaniu powinien zadecydować lekarz, którzy też wybierze najlepszą ich dawkę i formę stosowania.

Świadomość kobiet powoduje, że menopauza nie jest taka straszna jak często się o niej słyszy. Nie musimy z nią żyć i udawać, że nic się nie zmieniło, bo możemy sobie pomóc. Jeżeli nie zlikwidować części objawów, to chociaż je zmniejszyć do minimum. 

O autorze: Mariusz Żółwiecki