Pasja jest bardzo ważna w życiu człowieka. Jeśli nasze zainteresowanie jest jednocześnie naszą pracą, wówczas mamy ogromne szczęście i codziennie budzimy się pełni chęci do działania. Jeśli zapewnimy sobie do tego odpowiednie wyposażenie i materiały do pracy, nasze zadowolenie osiągnie najwyższy poziom.

Sztaluga plenerowa czy wystawiennicza?

duże sztalugi wystawienniczeJeśli zostaliśmy obdarowani talentem artystycznym, z pewnością wiemy czym jest sztaluga. Dla tych niewtajemniczonych wyjaśnijmy, że jest to rodzaj stojaku, zwykle oparty na trzech nogach z różnego rodzaju materiału, który umożliwia artyście rysownikowi czy malarzowi wykonywanie pracy bądź też jej późniejszą ekspozycję. Na przestrzeni lat sztalugi nieco zmieniły swój wygląd i konstrukcję. Obecnie mamy do wyboru co najmniej kilka rodzajów sztalug. Najbardziej popularna jest sztaluga stołowa. Jej stosunkowo niewielki rozmiar i stabilność umożliwia artyście pracę nawet na niewielkiej powierzchni, stąd najczęściej z tego rodzaju sztalugi korzystają na przykład studenci Akademii Sztuk Pięknych. Kolejny rodzaj to sztalugi trójnożne. Do wyboru mamy tutaj wariant studyjny, służący do pracy nad dziełem, ale na trzech nogach oparta mogą być również duże sztalugi wystawiennicze, służące do ekspozycji obrazów w galeriach sztuki czy na innego rodzaju wystawach. Ostatni rodzaj to sztaluga plenerowa, dedykowana dla malarzy preferujących pracę na zewnątrz. Jej łatwość składania i przemieszania się z nią docenią zwłaszcza ci, którzy cenią kontakt z naturą podczas wykonywania pracy.

Sztaluga jest niezbędnikiem zarówno w pracy zawodowego artysty, jak i dla pasjonata, dla którego tworzenie obrazów jest pasją i sposobem na spędzanie wolnych chwil. Wybór konkretnego rodzaju uzależniony jest od naszych preferencji podczas wykonywania pracy oraz wielkości pomieszczenia, w którym tworzymy. Na szczęście duży wybór sprawi, że każdy znajdzie i dopasuje coś dla siebie.

O autorze: Katarzyna Mikołowska