Wiadomo już, że w jedzeniu nie tylko smak jest ważny, ale także wygląd. Coś co wygląda smakowicie i jest ładnie podane, zdecydowanie bardziej nam smakuje. Dlatego warto dbać o to, w czym podajemy nasze posiłki dla całej rodziny.

Jaką zastawę stołową kupić do domu?

zastawa stołowaKiedy czekamy na wyjątkowych gości, to najczęściej gotujemy specjalne dania, ładnie się ubieramy i zakładamy na stół odświętny obrus. To wszystko jest ważne, ale istotna jest też oprawa dań, czyli to, w czym zostaną podane. Zastawa stołowa z pewnością znajduje się w każdym domu, bo jest wykorzystywana na co dzień i od święta. W zwykły dzień jemy na klasycznych i prostych talerzach, bo świetnie się sprawdzają w częstym stosowaniu. Obecnie jest ich tak duży wybór na rynku, że bez problemu każda gospodyni domowa znajdzie wzór idealny dla siebie. Zastawa może być wykonana z porcelany, szkła, gliny, albo pochodnych materiałów. Modele, które są ręcznie zdobione, lepiej delikatnie traktować i myć ręcznie, ponieważ łatwo je zniszczyć. Zastawa do stołu składa się głównie z talerzy płytki i głębokich na obiad, wazy na zupę, sosjerki oraz może jeszcze mieć miseczki. Najczęściej zastawy stołowe są przeznaczone dla sześciu, lub dwunastu osób, ale bez problemu znajdziemy też na więcej osób. Najwygodniej jest ją kupować w komplecie, gdyż wszystkie elementy będą jednakowe, ale można się spotkać ze sklepami, które oferują talerze, miski, czy inne produkty na sztuki. Najdroższa zawsze będzie zastawa wykonana z porcelany, ale tez będzie bardzo delikatna.

Wiele osób idąc na czyjś ślub, wręcza w prezencie wyjątkową zastawę. Można też kupić samą zastawę kawową, czyli złożoną z filiżanek, talerzyków, dzbanka na kawę oraz mniejszego dzbanuszka na mleko. Wybór jest ogromny, więc jest w czym wybierać.

O autorze: Jan Markowski