konserwacja żurawi

Mechanika i budowa maszyn to w ostatnich latach, jeden z najbardziej obleganych kierunków na studiach. Wiele ścisłych umysłów postanowiło obrać sobie taką drogę zawodową. Są to studia inżynierskie a co za tym idzie, wymagają skupienia, odpowiedniej wiedzy w zakresie nauk ścisłych i samodyscypliny.

Konserwacja żurawi nie tak ciekawa

konserwacja żurawiNie każdy kierunek wymaga dużego nakładu wiedzy. Na niektórych nie oszukując się, można spokojnie pouczyć się dzień przed egzaminem i zdać na piątkę. Na tym kierunku tylko wybitni bądź systematyczni, mogliby liczyć na taki obrót spraw. Jednak czy nauka tam na wiele wspólnego z późniejszą pracą? Zapewne więcej niż studia przeciętnego humanisty. Nie obrażając samej siebie, studia humanistyczne mają zazwyczaj niewiele wspólnego z praktyką. Na mechanice i budowie maszyn musimy przejawiać zdolności nie tylko względem wiedzy, ale i w praktycznych rozwiązaniach. Czy zatem kończąc ten kierunek jesteśmy w stanie założyć np. serwis żurawi? Myślę, że byłoby stosunkowo ciężko. Naprawa maszyn budowlanych przedstawiona w podręcznikach a realia pracownicze, bardzo się od siebie różnią. Zazwyczaj konserwacja maszyn budowlanych jest omawiana w treści teoretycznej, nie praktycznej. Nie sądzę by studenci tego kierunku, uczyli się np. konserwacji żurawi. W końcu naprawa żurawi nie jest tak interesująca jak tworzenie nowych, własnych projektów maszyn. Większość studiów w Polsce niestety nie przygotowuje nas do prawdziwego życia. Jesteśmy uczeni teoretycznych założeń. Zasada zakuć, zdać, zapomnieć jest stosowana praktycznie na każdym kierunku i każdej uczelni. Nie ma znaczenia czy to Oxford czy Uniwersytet Jagielloński. Dlatego idąc na studia nie powinniśmy liczyć tylko na otrzymany papierek. Powinniśmy sami wkładać serce w to czego się uczymy i dążyć do ciągłego samodoskonalenia.

Patrząc na historię, najwięksi z wynalazców byli przeciętnymi uczniami. Wyróżnili się jednak nad przeciętnym rozumowaniem. Nie liczyło się dla nich tylko zaliczenie egzaminów. Oni stawiali na wiedzę praktyczną. Dziś powinniśmy brać z nich przykład by po studiach, nie zderzyć się z brutalną rzeczywistością.

O autorze: Malwina Nowak