Makieta architektoniczna

Kupowanie prezentów świątecznych dla dzieci zawsze jest ryzykowne. Nawet jeśli zauważymy, że nasze dzieci wzdychają do mówiącej lalki, której reklamę widzieli w telewizji, czy samochodzików zdalnie sterowanych, które ma ich kolega to nie znaczy, że im to nie minie i nie chcą dostać czegoś innego. Lalka i samochodzik przestaną być pożądane, bo już im się znudziły, albo znalazły nowy obiekt zainteresowania, a co za tym idzie- prezent będzie nietrafiony. Bardzo trudno jest wyczuć, co maluchy chcą, więc musimy zdać się na własną intuicję i rady ekspertów. Na pewno ciekawym pomysłem dla starszych dzieci będą modele architektoniczne.

Modele architektoniczne są ciekawe.

Makieta architektonicznaTo idealny prezent, ponieważ rozwija dziecięcą wyobraźnię, pozwala kreatywnie się bawić, zajmuje mnóstwo czasu, więc uczy także cierpliwości, rozwija umiejętności plastyczne. Modele domow mogą służyć jako domki dla lalek, garaże dla samochodów wyścigowych, sklepiki, czy podstawę do budowy miasta. Kto z nas kiedy bawił się w przedszkolu na dywanie z narysowanymi domami, ulicami, pojazdami i drzewami nie chciał, żeby były one przestrzenne? Mogliśmy jeździć po nich samochodzikami, ale to nie to samo. Makiety są trójwymiarowe, więc lepsze, a poza tym samemu trzeba je zbudować. To nie dywan który trzeba położyć na ziemi, tylko skomplikowana konstrukcja, która wymaga pracy i cierpliwości, ale jej efekt końcowy będzie piękny. Modele architektoniczne to zadanie dla starszych dzieci, nie dla maluchów. Nie dosyć, że mogą one posiadać małe części, które dziecko może połknąć, to nawet nieco starszy maluch nie poradzi sobie z takimi makietami, szybko się zniechęci i rzuci w kąt.

Modele architektoniczne powinny być dopasowane do wieku dziecka i jego umiejętność. Nie wybierajmy skomplikowanego projektu na sam początek, lepiej wziąć coś prostszego, żeby zachęcić dziecko, a potem przejść na kolejne stopnie.

O autorze: Mariusz Żółwiecki

You must be logged in to post a comment.