W przypadku, kiedy w zachowaniu najbliższych pojawia się zachowanie nad którym nie potrafią zapanować, rodzina próbuje walczyć z nim samodzielnie. Jednak znacznie łatwiej zasięgnąć pomocy specjalisty, który podczas terapii behawioralnej odpowiednio pokieruje pacjentem lub jego opiekunem, aby wyeliminowanie problemu przyniosło oczekiwane efekty w jak najszybszym czasie.

Skuteczność terapii behawioralnej

terapia behawioralna łódźPsycholog lub psychoterapeuta prowadzący terapię behawioralną skupia się na problematycznych zachowaniach i stara się poznać ich przyczyny. A kiedy to się uda proponuje sposoby korygowania zachowań, które mają wyeliminować lub skorygować te patologiczne i przeszkadzające w funkcjonowaniu. Pomoc w zrozumieniu swojego zachowania w określonej, trudnej dla pacjenta sytuacji często pozwala zrozumieć co jest problemem. A samo przerobienie tematu poprzez rozmowę pozwala zrozumieć swoje zachowanie, a następnie zmienić odczucia samego pacjenta. Skuteczna terapia behawioralna łódź może służyć za przykład, wymaga profesjonalnego podejścia do pacjenta oraz zbudowania zaufania do terapeuty. Szacuje się także, że terapia metodą behawioralną nie powinna trwać dłużej niż kilka-kilkanaście tygodni. Po tym czasie godzinne spotkania z psychoterapeutą należy zamienić na samodzielną pracę nad redukcją niepożądanych zachowań.

Najbardziej istotną cechą terapii behawioralnej jest pomoc w zrozumieniu istoty problemu. Cenną zaletą tej metody jest także możliwość samodzielnego kontynuowania terapii po nakierowaniu przez psychoterapeutę. Jest to możliwe dzięki istnieniu wielu podręczników oraz programów komputerowych dedykowanych dla takich przypadków. Najważniejsza jednak jest chęć do podjęcia wyzwania jakim jest leczenie oparte na tej cennej metodzie.

 

O autorze: Mariusz Żółwiecki