Porządny nóż survivalowy był podstawowym wyposażeniem każdego miłośnika spędzania czasu w terenie, aczkolwiek nie każdy sprzęt okazywał się przydatny. Wielofunkcyjne noże, tanie i ogólnodostępne, okazywały się bowiem niesamowicie zawodne i dość delikatne, rdzewiejąc i psując się już na pierwszym wyjeździe.

Wytrzymałe noże survivalowe

spydercoW środowisku survivalistów zaczęły więc pojawiać się całe listy polecanych noży, zarówno tych najwygodniejszych jak i najbardziej funkcjonalnych. Coraz częściej na owych listach przewijały się noże od Spyderco, mniej znanej, aczkolwiek bardzo polecanej firmy sprzedającej sprzęt do survivalu. Noże te w większości były modelami dość podstawowymi, aczkolwiek użytkownicy często wskazywali na ich wygodne chwyty i wytrzymałość. Ostrza noży od Spyderco wykonane były bowiem z lepszego gatunku stali nierdzewnej, i posiadały fabryczną powłokę substancji antykorozyjnej, która częściowo również chroniła przed uszkodzeniami mechanicznymi. Chwyty noży były wykonane bez wyjątku z takiej samej stali, z panelami z gumopodobnego tworzywa sztucznego. Ergonomiczny kształt i faktura paneli pozwalały na długą pracę bez podrażnień, jakie pojawiały się podczas używania noży o mniej dopasowanym kształcie chwytu. Ostrza posiadały zarówno część płaską, jak i ząbkowaną, służącą do cięcia drewna i twardszych materiałów. Koniec końców, ich niewielkie gabaryty umożliwiały wygodne zabieranie noża na każdy wypad w teren.

Po porównaniu cen często okazywało się że iż lepsze i wytrzymalsze noże od Spyderco bywają o wiele tańsze od modeli konkurencyjnych, posiadających taką samą lub mniejszą wygodę użytkowania i wytrzymałość. Coraz częściej były więc wybierane przez początkowych survivalistów, ale również przez zaprawionych weteranów wypraw terenowych.

O autorze: Przemek