Obsługa systemów wyświetleniowych i nagłośnienia nie należała do szczególnie skomplikowanych zadań, zwłaszcza na mniejszych salach, choć po wymianie systemów na nowsze i lepsze stała się o wiele trudniejsza. Operatorzy zaczynali narzekać na coraz większe utrudnienia sterowania i synchronizacji, z racji niezbyt responsywnych elementów składowych.

Centralny system sterujący do sali konferencyjnej

systemy centralnego sterowaniaPodczas gdy każdy podsystem był obsługiwany przez jednego operatora, nie mieli oni za dużych możliwości koordynacji. By odciążyć pracowników, zdecydowaliśmy się w końcu zamontować w salach systemy centralnego sterowania, obsługujące zarówno instalacje audiowizualne, jak i oświetleniowe. Systemy te funkcjonowały na wielu profesjonalnie wyposażonych obiektach konferencyjnych od bardzo dawna, i obecnie były wprowadzane na wszystkich tych, które do tej pory nie były w taki system zaopatrzone. Umożliwiały one niemal całkowitą kontrolę nad wszystkimi funkcjami elementów składowych, oraz bieżące przestawianie ich parametrów w zależności od potrzeb i konkretnego planu prelekcji czy konferencji. Operatorzy od razu uznali ową metodę sterowania za niezwykle prostą, gdyż z poziomu jednostki centralnej mogli kontrolować pracę podsystemów w całej sali. Możliwość kontrolowania wszystkich systemów jednocześnie była ogromnym ułatwieniem.

Do obsługi systemu sterowania wymagana była obecność wyłącznie jednego fizycznego operatora, znacznie odciążając załogę w trakcie trwania bardzo dużych eventów, zajmujących nierzadko wszystkie sale na obiekcie. Prosty interfejs oraz wysoki poziom kompatybilności z urządzeniami elektronicznymi znacznie ułatwił wdrożenie nowego systemu sterowania bez konieczności wymiany sprzętu ani potrzeby dodatkowego szkolenia operatorów.

O autorze: rabartosz