Chyba każdy z nas lubi się czasem zabawić. Idealnym okresem do zabawy jest bez wątpienia karnawał. Najczęstszą karnawałową zabawą jest bal maskowy ze strojami karnawałowymi. Jednakże bardzo często nasuwa się pytanie: co wybrać? Pojawiają się również pytania dotyczące historii karnawału. Na te pytania odpowiem w poniższym tekście.

Historia karnawału i strojów karnawałowych

strój karnawałowyHistoria karnawału i strojów karnawałowych jest bardzo długa, wszechstronna, obszerna i przede wszystkim skomplikowana. Ja postaram się ją streścić. Nazwa pochodzi od włoskiego słowa carnevale co pochodzi z łacińskiego wyrażenia carnem levare czyli mięso usuwać lub caro vale czyli żegnaj mięso. W obu wypadkach chodzi po prostu o pożegnanie się z mięsem z faktu, że zbliża się Wielki Post. Poza tym karnawał ma swoje źródła w różnorakich kultów płodności i agrarnych. W dawnych czasach panował zabobon, że im wyżej skoczysz w czasie karnawału, tym bardziej owocne będą plony. Można wtedy zniszczyć sobie strój karnawałowy. Stąd tradycja tańcowania i pląsania do białego rana w czasie karnawału. Warto również wspomnieć o tradycjach staropolskich karnawałowych. Pierwszą taką tradycją bez wątpienia jest przebieranie się za jajko. Polegało to po prostu na przebieraniu się w różnorakie stroje (niekoniecznie jajeczne). Drugą zabawą jest tworzenie kukły. Myślę, że chyba nie muszę tego komentować, nieprawdaż? Trzecią zabawą było chodzenie przebranych chłopaków od domu do domu i zbieraniu datków na zasadzie „cukierek albo psikus”.

Podsumowując, z karnawałem jest jak z żoną (z tą różnicą, że karnawał mamy co rok, a żonę na całe życie). Kolorowo, wspaniale, cudownie, ale tylko przez krótki czas. Później życie jest szare jak fartuch Państwa teściowej… Ale i na tę szarość mam dla Państwa radę. A więc, cytując klasyka: weź kredyt i zmień pracę.

O autorze: lucynas