Planując budowę domu, zakładu przemysłowego, czy nawet niewielkiego warsztatu do własnego użytku koniecznym jest zadbanie o montaż całkowicie bezpiecznej i sprawnej instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej. Ich właściwe zabezpieczenie jest oczywiście priorytetem i wyznacznikiem wysokiego poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i najbliższych.

Funkcje i rodzaje obejm zaciskowych?

obejma zaciskowaObejmy pełnią ważną funkcję. Istnieje wiele ich rodzajów, jednak najbardziej znana jest obejma zaciskowa. Jest wykonywana z różnego rodzaju metali, w zależności od zapotrzebowania. Obejmy zaprojektowane są w taki sposób, by możliwe było ich mechaniczne zaciskanie na wężach oraz rurach. Uszkodzenie przewodów nie jest możliwe, ze względu na specjalną konstrukcję, czyli zaokrąglone brzegi. Bez względu na rodzaj obejmy – zwykła lub z pierścieniem w jej środku – ma ona za zadanie scalić i dopasować dwa końce rury. Za odpowiedni zacisk odpowiada śruba dokręcana z konkretną siłą. Powstała konstrukcja musi być właściwie dociśnięta, by umożliwiała bezproblemową pracę na połączonych elementach. Same obejmy stanowią najbardziej solidny i ekonomiczny sposób na scalanie ze sobą węży, wykorzystywanych w domach lub ogrodach. O solidności tych niewielkich elementów świadczy fakt, że raz zaciśnięte nie poluzują się, są więc odporne na przeróżne manipulacje. Obejmy charakteryzują się ponadto dużą dostępnością, a to z kolei tłumaczy ich powszechne zastosowanie, nawet przez amatorów.

Obejmy zaciskające przewody i węże mają za zadanie zrównoważyć nacisk na przewód i scalenie go z innym, potrzebnym elementem. Mogą i są stosowane niemal w każdej branży: transporcie, przemyśle, czy produkcji. Wykonanie z odpowiednich surowców obejmy mogą znaleźć również zastosowanie w przemyśle spożywczym lub farmaceutycznym.

O autorze: Maja Zalewska