Coraz więcej osób decyduje się na uprawianie aktywności fizycznej. Jest to spowodowane większą wiedzą z zakresu pozytywnych skutków. Przede wszystkim dzięki uprawianiu jakiejkolwiek dyscypliny możliwe jest poprawienie kondycji oraz samopoczucia. Do uprawiania aktywności indywidualnej takiej jak bieganie czy jazda na rowerze nie jest potrzebne ani profesjonalne wyposażenie ani warunki. Inaczej sprawa wygląda w przypadku sportów zespołowych.

Rodzaje nawierzchni sportowych

nawierzchnie sportoweTam w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia kontuzji u poszczególnych graczy konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Na rynku dostępnych jest kilka głównych rodzajów boisk, które są wykonywane na zlecenie. Warto wspomnieć, że nawierzchnie sportowe podzielić można na: trawę syntetyczną, nawierzchnie poliuretanowe czy nawierzchnie akrylowe. Każda z nich jest dedykowana dla innej grupy dyscyplin. Trawa syntetyczna przeważnie jest wykorzystywana na orlikach, gdzie rozgrywać można zawody w piłkę nożną czy hokeja. Nawierzchnie poliuretanowe najczęściej stosowane są podczas budowy boisk wielofunkcyjnych, gdzie odbywać się mogą zawody w siatkówkę czy koszykówkę. Akrylowe wykończenie jest z kolei wykorzystywane na halach, gdzie odbywać się mogą wszystkie wcześniej wymienione dyscypliny pod zamkniętym dachem.

Jak widać w zależności do docelowego zastosowania należy przygotować boisko wedle ściśle określonych wytycznych. Tylko w ten sposób można zapewnić bezpieczeństwo zawodnikom oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji. Na rynku dostępnych jest wiele firm, które zawodowo zajmują się wykonywaniem wszelkich wcześniej wspomnianych nawierzchni. Dzięki temu inwestor jest w stanie bardzo sprawnie przeprowadzić cały proces tak żeby możliwie jak najszybciej oddać w pełni funkcjonalne i bezpieczne boisko czy halę.

O autorze: Katarzyna Mikołowska