Jako dziecko wykazywałam duże zdolności plastyczne. Zawodowo nie poszłam w tym kierunku, ale często robię znajomym jakieś ręczne ozdoby w ramach prezentu. Ostatnio zbliżały się urodziny mojej przyjaciółki, która bardzo lubi porcelanowe naczynie. Postanowiłam pomalować dla niej porcelanowy zestaw kuchenny. Pozostała tylko kwestia zakupu odpowiednich materiałów.

Jaka farba jest najlepsza do porcelany?

farby do porcelanyPotrzebna mi była różne kolory farby do porcelany. Porcelanę maluje się farbami podobnymi do tych do szkła, ale jest między nimi jedna zasadnicza różnica. Farby do porcelany muszą mieć atest. Takie porcelanowe naczynia muszą nadawać się do przechowywania żywności. Farba do porcelany musi mieć też co zrozumiałe odporność na wodę i czyszczenie. Co prawda z doświadczenia wiem, że takie ręczne zdobione talerze częściej służą jako dekoracja, ja jednak postanowiłam znaleźć farby najwyższej jakości. Udałam się do sklepu artystycznego, gdzie znalazłam odpowiednie farby. Były to farby wykonane tylko z barwnika i łącznika, nie miały w składzie rozpuszczalników ani innych produktów, które tylko pogarszają farbę i sprawiają, że nie jest ona tak wytrzymała jak mogłaby być. Kolejną zaletą tych farb było to, że były przechowywane w wyciskanych tubkach. Jest to bardzo praktyczne, ponieważ mogę sobie wycisnąć odpowiednią ilość farbki, a pozostała jej część nie ma kontaktu z czynnikami zewnętrznymi, dzięki czemu nie wysycha.

Postanowiłam zakupić te farbki do porcelany. W domu od razu zaczęłam malować dla przyjaciółki kuchenny zestaw. Farby okazały się bardzo dobre gatunkowo. Nie rozmazywały się, a ich kolory były trwałe i wyraziste. Dzięki temu miałam pewność, że nawet po wielu myciach naczynia wciąż będę ozdobione pięknie malowanymi ręcznymi wzrokami. 

O autorze: Malwina Nowak