W przepisach określających zasady i bezpieczeństwo wykonywania prac budowlanych znajdują się informacje, które informują wykonawców oraz kierowników budów w jaki sposób należy przeprowadzać pewne prace. Do prac bardzo wyjątkowych kwalifikują się między innymi roboty wysokościowe, które wymagają zastosowania odpowiedniego rodzaju platform roboczych, zapewniających bezpieczeństwo pracownikom. 

Bezpieczne systemy rusztowań

plettac sl 70Kiedy prace na wysokości zajmują dłuższy czas, nie można wykonywać ich z drabin. Zamiast tego należy stosować rusztowania, czyli platformy robocze. Są one znacznie bardziej bezpieczne i stabilne, dzięki czemu zapewniają bezpieczeństwo pracownikom wykonującym swoje obowiązki. Jednym z najczęściej stosowanych systemów rusztowań są rusztowania przyścienne. Stosuje się je głównie podczas wykańczania elewacji oraz wykonywania prac związanych z termomodernizacją wysokich obiektów budowlanych, np. bloków wznoszonych w systemach wielkiej płyty. Jednymi z najczęściej stosowanych systemów są rozwiązania Plettac SL 70, które posiadają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim jest to rozwiązanie kompleksowe. Producent sprzedający platformy oferuje zestawy, w których znajdują się wszystkie niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom elementy – stalowe ramy, stężenia, kotwy, krzyżulce, belki krawężnikowe oraz złącza stalowe.

Takie systemy doskonale nadają się do bezpiecznego wykonywania prac w pobliżu ścian budynków. Aby mogły odpowiednio spełniać swoją funkcję muszą jednak być odpowiednio postawione. Istotne jest nie tylko zakotwienie konstrukcji do ściany, ale także odpowiednie jej ustawienie. Nie można opierać postawy na zbyt nierównym podłożu oraz na zbyt grząskim terenie, ponieważ może to prowadzić do jej przewrócenia. 

 

O autorze: Maja Zalewska