kanały wentylacyjne

Laski, muszę wam opowiedzieć jaki miałam sen ostatnio. Śniło mi się, że mój od dwóch lat nieżyjący ojciec zabrał mnie do swojego zakładu pracy. Pracował i obsługiwał maszyny do obróbki drewna.

Kanały wentylacyjne i ich działanie

kanały wentylacyjneBył też w firmie konserwatorem, który dbał o instalacje odpylające, więc pełnił podwójną funkcję. W tym śnie opowiadał mi w jaki sposób działają wentylatory do trocin, oczywiście niewiele z tego pamiętam. Rozmawiałam o tym z mamą, jednym z najbardziej budzącym strach inspektorem pracy w naszym województwie, a ona stwierdziła, że z ojca to konserwator był mizerny. Mówiła, że nie potrafił rozpoznać dlaczego kanały wentylacyjne nie działają jak powinny. Nigdy się nie kochali, ale żeby po śmierci wytykać mu błędy, to nigdy nie zrozumiem tej kobiety. W każdym razie postanowiłam, zainspirowana senem, poczytać trochę w jaki sposób działa wentylacja przemysłowa, jak bardzo jest istotna w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Czytałam jakie zagrożenia wynikają gdy maszyny do obróbki drewna są źle zabezpieczone, w jaki sposób dochodzi do amputacji. Nie mówiąc o wielu chorobach gdy wentylacje przemysłowe są zupełnie popsute. Zastanawiałam, się czy mój ojciec żyłby dłużej gdyby w jego firmie wszystko było przestrzegane jak należy. Wentylatory do trocin byłyby drożne, wówczas ten pył nie osadzałby się przez latach na płucach. Przecież dzisiaj instalacje odpylające to podstawa w budowaniu dużych hal przemysłowych. To oczywiste jeżeli w takiej dużej przestrzeni są maszyny do obróbki drewna i jest ich wiele, to muszą być jakieś wentylatory do trocin, bo ich brak od razu moja mama by zauważyła i takiego cienkiego właściciela firmy, puściła by z torbami. Po liceum pójdę na studia inżynierskie i będę projektowała instalacje odpylające, które będą już niezawodne, aby żaden tata, żadnej córce nie umarł.

Wentylacja przemysłowa to będzie mój konik i na podstawie zdobytej wiedzy będę polepszała życie pracownikom w tartakach. Tak będzie i macie na to moje słowo! Czas na konkretne zmiany. Całusy.

Więcej na ten temat na stronie http://kobylas.com

O autorze: Malwina Nowak