Uprawa owoców w naszym kraju jest głównie skupiona na porze letniej i jesiennej, kiedy nie ma przymrozków. Niska temperatura może zniszczyć całą uprawę, a wilgoć spowodować gnicie rośliny. W sprzedaży w sezonie letnim najpopularniejsza jest truskawka.

Uprawa polki truskawki

polka truskawkaDla klienta liczy się przede wszystkim wygląd, smak i wartości odżywcze kupowanego owoca. Od czerwca do końca lipca w Polsce panuje szał na truskawki, których jest pełno w każdym sklepie z żywnością. Przez konsumentów i plantatorów, najlepiej jest oceniana polka truskawka, która wyróżnia się pokaźnym rozmiarem i wyjątkowo słodkim smakiem. Sadzonki tej odmiany charakteryzują się średnio szybkim wzrostem i obfitym owocowaniem. Truskawki mają kształt przypominający serce, albo lekko stożkowe, a ich barwa jest intensywnie czerwona. Jeżeli roślina będzie odpowiednio nawożona i pielęgnowana, to każdego roku wyda obfite plony. Na czas zimy, truskawki należy zabezpieczyć przed zimnem, aby mogły wydać plony na na przyszły rok. Najczęściej przykrywa się je słomą, albo specjalną agrowłókniną. Przy odmianie polce, dobrze jest przynajmniej dwa razy w roku nawozić glebę azotem. Ważna jest odpowiednia wilgotność podłoża, ponieważ truskawki nie lubią suszy, ani zbytnio mokrej gleby. W uprawie tychże owoców, trzeba pamiętać o usuwaniu zbędnych liści, ponieważ gęsta roślina wyda mniejsze plony i też jest bardziej podatna na grzyby i różne pasożyty. Aby zabezpieczyć truskawki przed szkodnikami, warto w pobliży posiać specjalne rośliny, które je przyciągną.

Odmiana polka jest jednoroczną rośliną, ale przy odpowiednich warunkach, można ja wykorzystać także na kolejny rok. Truskawki są najczęściej rozchwytywanym towarem każdego lata i nie ma w tym nic dziwnego, bo są cennym źródłem witamin i świetnie smakują.

 

O autorze: Michał Gąbka