Psie odchody, szczególnie w miastach i miasteczkach, to bardzo poważny problem z którym zmagają się władze. Mimo obowiązku sprzątania po swoich pupilach, ludzie często nie stosują się do tego obowiązku. Ponadto prawo i sanepid zabrania wyrzucania psich odchodów do koszy ulicznych i do pojemników na odpady mieszane. Co w takiej sytuacji robić?

O pojemnikach na psie odchody

Mimo, że ilość czwopojemniki na psie odchodyronożnych przyjaciół rosła w ostatnich latach dość poważnie, wraz z nią nie rosła w Polsce świadomość, że po swoim psie czy kocie trzeba sprzątać. Sprawa stała stała się poważna w większych miastach. Szczególnie dotkliwie problem był widoczny w parkach, terenach zazielenionych i chodnikach. Od niedawna z pomocą w problemie, przychodzą specjalne oznaczone pojemniki na psie odchody. Przypominają wyglądem zwykłe kosze na śmieci, ale są przeznaczone tylko dla naszych pupili, co sugerują nam napisy i grafiki z wizerunkami psów umieszczone na nich. Można do nich wrzucać tylko i wyłącznie psie odchody. Miasta i miejscowości, chcą w ten sposób zmniejszyć do minimum problem nieczystości na trawnikach i chodnikach oraz problem z ich usuwaniem przez właścicieli psów i kotów. Należy pamiętać, iż nie sprzątanie po swoim czworonożnym przyjacielu jest wykroczeniem i jest zagrożone karą grzywny w wysokości nawet 500zł. Mandat taki może nam wystawić Straż Miejska.

Pojemniki na psie odchody to rozwiązanie stosowane w zachodnich krajach europejskich. U nas dzięki kampaniom społecznym jest spotykane coraz częściej, co jest spowodowane wzrostem świadomości ludzi na temat sprzątania w mieście oraz edukowaniem ich przez władze, że sprzątać po swoim psie nie tylko można, ale i trzeba. Zyskują na tym mieszkańcy a najbardziej estetyka przestrzeni publicznej.

O autorze: Maria Baranowska