Akryl to jeden z polimerów o niezwykle szerokim zastosowaniu. Spotykamy się z nim w różnych dziedzinach naszego życia. Stosowany jest powszechnie w budownictwie, medycynie czy dentystyce. Bywa, że malujemy ściany farbami z dodatkiem tej substancji. Często też widzimy go na sklepowych półkach z ubraniami, bowiem produkuje się z niego sztuczne przędze, dobrze imitujące wełnę.

Akryl w dentystyce i budownictwie

akryle na gorącoTrudno jest opisać wszystkie dziedziny, w których przydaje się akryl. Powszechnie używa się go w budownictwie, szczególnie we wszelkich pracach remontowych i wykończeniowych. Występuje tu jako jeden z gatunków chemii budowlanej i doskonale nadaje się do uszczelniania elementów znajdujących się we wnętrzu budynków. Ma konsystencję, wygląd i kolor zbliżone do silikonu. Wykazują stuprocentową przyczepność do wszelkich powierzchni budowlanych, które mają porowatą strukturę. Do uszczelniania można stosować akryle na gorąco oraz na zimno. Po utwardzeniu, bez problemu można je malować. Drugą dziedziną, gdzie powszechnie występują, jest medycyna, w tym również dentystyka. Dzięki temu, że są łatwe w przygotowaniu i obróbce, tworzy się z nich protezy. W stomatologii natomiast wykorzystuje się uszczelniające właściwości akrylu. Zapewne nie zdajemy sobie sprawy, że plomby które mamy w zębach najczęściej wykonane są z tego właśnie materiału. Z niego powstają również protezy zębowe.

Podczas leczenia ortodontycznego możemy się natomiast zetknąć z akrylowym aparatem, służącym do prostowania zgryzu i układu zębów. Akryl jest łatwy w użytkowaniu. Po utwardzeniu, powstaje z niego twarda struktura, cechująca się bardzo dużą wytrzymałością. Jest odporna na urazy mechaniczne. Trudno się ją kruszy, a jej barwa nie ulega zmianom wraz z upływem czasu. 

O autorze: Wiktoria Pluta