Poliester to bardzo ciekawy produkt. Ma szerokie zastosowanie. Wykorzystywany jest w wielu gałęziach przemysłu. Najbardziej znany jest tego, że używa się go do produkcji folii i butelek na napoje. Ponadto płyty CD wykonane są z poliestru. Są wszędzie wokół nas i wykorzystywane są nawet do produkcji sprzętów dla astronautów.

Zastosowanie poliestru w produkcji mocnych tkanin

mocne tkaniny poliestroweNiewiele osób wie, że poliester ma tak szerokie zastosowanie, bo jest bardzo wytrzymały i powstaje na bazie ropy naftowanej, czyli związków chemicznych. Ciągle powstają nowe receptury wytwarzania i przetwarzania poliestru. Dlatego też tak chętnie wykorzystywany jest w przemyśle odzieżowym i wytwarzane są z niego mocne tkaniny poliestrowe. Ich dobrą cechą jest brak przepuszczalności i łapania wilgoci. Z tego też wynika, że tkaniny takie są po prostu plamoodporne na wszystko, co jest na bazie wody. Dlatego tak chętnie wykorzystywany jest w odzieżówce. Ponadto jest mało gniotliwy i szybko powraca do swojej pierwotnej formy. Poza tym tkaniny poliestrowe bardzo łatwo barwi się. Z tego względu w sklepach możemy zobaczyć wiele ciuchów w bardzo nasyconych kolorach. Dla przedsiębiorców jest on także bardzo tani. Dlatego też projekty, które są z nich wykonywane są mało kosztowne, a reszta zależy od marży producenta. Niestety nie polecany jest na lato, bo jest mało przewiewny. W związku z tym, ma szerokie zastosowanie przy produkowaniu odzieży sportowej. Jednak ten produkt musi być drogi, aby był wykonany z dobrej jakości poliestru i nie zatrzymywał zbyt wiele wilgoci. 

Mocne tkaniny poliestrowe wykorzystywane są do produkcji torb, plecaków i walizek. Jest to materiał odporny na przetarcia i rozciąganie. Wszelkiego rodzaju działania mechaniczne nie mają na niego żadnego wpływu. Ponadto łatwo usuwać z niego plamy i dlatego często możemy zakupić powłoczki na poduszki wykonane właśnie z poliestru.

O autorze: Michał Olszewski