Odtwarzanie płyt winylowych stało się niezwykle popularne, a wiele osób decyduje się na kupno gramofonu, który będzie służył do odtwarzania starych lub nowo zakupionych płyt winylowych. Aby cieszyć się nieskazitelnie czystym i dynamicznym dźwiękiem, nie wystarczy kupno samego gramofonu. Ważnym elementem systemu audio jest także przedwzmacniacz.

Przedwzmacniacze gramofonowe i ich zastosowanie

przedwzmacniacz do gramofonuPrzedwzmacniacz gramofonowy zajmuje się wzmocnieniem sygnałów, które pochodzą z wkładek gramofonowych, dzięki czemu możemy usłyszeć dźwięk, który jest następnie wyprowadzony do kolumn głośnikowych. Przedwzmacniacz do gramofonu może być wbudowany w całość gramofonu, co powoduje, iż nie musimy stosować oddzielnych urządzeń po to, aby usłyszeć dźwięk w kolumnach. Bardziej popularnym typem przedwzmacniaczy są przede wszystkim zewnętrzne urządzenia, które mogą współdziałać prawie z każdym typem gramofonu. Przedwzmacniacze mogą być także częścią większych urządzeń (na przykład amplitunerów), które mogą być zamontowane jako część kina domowego. Kupno dobrej klasy przedwzmacniacza gramofonowego gwarantuje nie tylko dobrej klasy dźwięk, ale także może wpływać na ciepło odtwarzanego utworu z płyty. Dlatego wiele osób decyduje się na kupno dobrej klasy tranzystorowych, cyfrowych lub lampowych typów urządzeń wzmacniających sygnał z wkładek gramofonu. Przy wyborze tego typu urządzenia kierujemy się także jego mocą, dostosowaną do wielkości pomieszczenia.

Odsłuch płyt winylowych może być niezwykle atrakcyjny dla naszych uszu, a dobry sprzęt audio (na który składa się między innymi przedwzmacniacz), może sprawić, iż muzyka z płyty winylowej może nieść ze sobą wiele przyjemnych doznań dźwiękowych. Wiele osób przedkłada odtwarzanie płyty winylowej nad nośnikami cyfrowymi.

O autorze: Igor Krajewski