Żyjemy w klimacie umiarkowanym co znaczy tyle, że opady deszczu zdarzać się powinny stosunkowo często i tak faktycznie jest. Niemniej jednak nie możemy w pełni wykluczyć tego, że może wystąpić w ciągu roku wiele takich dni gdy to temperatura na termometrze znacznie wzrośnie a opadów deszczu będziemy długo wyczekiwać. Jest to nie lada problem dla rolników, którzy w takich sytuacjach zadbać muszą o systematyczne podlewanie swoich upraw. 

Nowoczesne pompy do deszczowni

deszczownia pompaNawadnianiem pól uprawnych ludzkość interesowała się już w czasach starożytnych. Jak zapewne pamiętamy z lekcji historii, ludność zamieszkująca tereny Mezopotamii czy obecnego Egiptu wykorzystywała rzeki do tego by doprowadzać wodę do pól na jakich uprawiano rośliny. Obecnie nie musimy kopać kanałów melioracyjnych by odpowiednio skutecznie nawadniać uprawy. Wystarczy zaopatrzyć się w sprawdzony system nawadniający. W tym przypadku bardzo istotne jest jednak kupno odpowiednio wydajnej pompy. Jeśli chodzi o system nawadniania jakim jest deszczownia pompa jest urządzeniem, które odgrywa w nim kluczową rolę. Generalnie deszczownia zalicza się do jednego z prostszych systemów nawadniających. W tym przypadku możemy jednak wyróżnić dwa rodzaje deszczowni: stałą oraz mobilną. Obecnie zdecydowanie częściej stosuje się jednak deszczownie stałe. Idealnie sprawdzają się one zarówno do podlewania owoców czy warzyw jak również do nawadniania szkółek leśnych.

Ogólnie rzecz biorąc nawadnianie jest procesem, do którego niekiedy musimy przykładać bardzo dużą wagę. Rolnicy, którzy na co dzień utrzymują się z rolnictwa muszą ciągle analizować stan pogody by nie dopuścić do przesuszenia upraw. Na chwilę obecną sprzedawane są jednak również takie rodzaje pomp, które uruchamiają się automatycznie. 

O autorze: Jan Markowski